DIETA W ZESPOLE POLICYSTYCZNYCH JAJNIKÓW (PCOS)

Zespół policystycznych jajników (PCOS) jest endokrynopatią występującą u kobiet w wieku rozrodczym. Jest też główną przyczyną zaburzeń miesiączkowania i niepłodności w tym wieku.

Dieta powinna być indywidualna, dostosowana do oczekiwań i dominujących objawów choroby, aktualnie coraz większy nacisk kładzie się na ogólne działania, które mają na celu zmianę stylu życia, czyli stosowaniu diety sprzyjającej utrzymaniu lub obniżeniu masy ciała i regularnej aktywności fizycznej.



Pod względem dietoterapii ważna jest:

  • kontrola masy ciała (u pacjentek z BMI < 25 kg/m2) lub redukcja masy ciała (u pacjentek z BMI > 25 kg/m2)
  • kontrola profilu lipidowego (czyli utrzymanie prawidłowych parametrów cholesterolu całkowitego, LDL, HDL i trójglicerydów);
  • kontrola gospodarki węglowodanowej (czyli stały poziom glukozy i insuliny);
  • wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej.


Jeśli jesteś kobietą z postawioną diagnozą, oto kilka wskazówek, jak można ulepszyć swoją dietę w tym zaburzeniu.

Zaczynamy od sprawdzenia naszej masy ciała, jeśli BMI jest powyżej 25 kg/m2, należy zastanowić się nad wprowadzeniem diety redukcyjnej, dostosowanej do potrzeb energetycznych i preferencji.

Następnie staramy się ograniczyć spożycie tłuszczu ogółem, nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu, które mogą wpływać na dysfunkcję jajnika.

Dietę, w niektórych przypadkach, należałoby również uzupełnić w potas, magnez, cynk, a także zwiększyć podaż folianów, witaminy D i C oraz wapnia.

Odpowiednie do zapotrzebowania spożycie cynku wpływa na regulację metabolizmu estrogenów, progesteronu i androgenów regulujących owulacje i prawidłowy rozwój zarodka.

Konieczne czasem staje się spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym, które są bogate w błonnik i nie wpływają na podniesienie poposiłkowego poziomu glukozy we krwi.

Wybieramy produkty zbożowe z pełnego przemiału i unikamy produktów z mąki wysoko przetworzonej.

Gospodarkę hormonalną kobiety zaburza także spożywanie odtłuszczonych produktów mlecznych. Produkty te zawierają mniejszą ilość witaminy D. Jedzeniu niskotłuszczowej żywności mlecznej towarzyszy nadmiar wydzielania androgenów, co jest jedną z ważnych przyczyn rozwoju PCOS.

Spożycie białka roślinnego wpływa na obniżenie stężenia insulinopodobnego czynnika wzrostu 1 (IGF-1), który może wzmacniać rozwój zespołu policystycznych jajników.
Białko zwierzęce pochodzące z czerwonego i białego mięsa może wpływać na zaburzenie owulacji, poprzez wzrost IGF-1, natomiast białko zwierzęce pochodzące z ryb i jaj nie wykazuje takiego niekorzystnego działania.

Ciekawe zastosowanie posiada genisteina pochodząca z produktów sojowych, jak pokazują badania in vivo, stosowanie diety bogatej w fitoestrogeny sojowe może znacząco poprawiać poziom cholesterolu całkowitego, zmniejszając stężenie cholesterolu o małej gęstości (LDL) i powodując znaczny spadek wskaźnika LDL-HDL. Zauważono również znaczący spadek poziomu trójglicerydów.


Każda zmiana w diecie wymaga zaangażowania i systematyczności, dlatego warto od samego początku zadbać o drobne nowe nawyki, skupić się na całym procesie, a efekty pojawią się same. Może na początku dieta w PCOS wygląda jak potężne rewolucje żywieniowe, ale małymi zmianami jesteś w stanie ulepszyć swoje samopoczucie. 


Komentarze

  1. Można prosić o jakiś link gdzie jest wykazane, że NKT i cholesterol wpływają na dysfunkcję jajnika?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. https://kosmos.ptpk.org/index.php/Kosmos/article/view/2415/2401 bazowałam na tym artykule.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty