Psychobiotyki – czy pomogą w leczeniu zaburzeń nastroju?

Ostatnio natrafiłam na bardzo ciekawy temat, a mianowicie - psychobiotyki. O ile większość osób wie czym są probiotyki i prebiotyki, to z pojęciem psychobiotyków jest już gorzej. Ale zacznijmy od początku.


Probiotyki to korzystne drobnoustroje, które w naszych jelitach, podawane w odpowiednich ilościach wpływają pozytywnie na szereg czynników i polepszają nasze zdrowie.

Prebiotyki to elementy naszej diety (pokarmów), które poprawiają rozrost naszej prawidłowej flory jelitowej. Do prebiotyków zaliczymy np. błonnik pokarmowy, w tym oligosacharydy i polisacharydy, inulina, fruktany.

Psychobiotyki to takie probiotyki, czyli drobnoustroje, które poprzez wpływ na oś jelita-mózg, oddziałują korzystnie na psychikę u osób, które zmagają się ze zaburzeniami nastroju czy stanami lękowymi.

Obserwuje się, że flora bakteryjna nie tylko odpowiada za trawienie i fermentacje składników pokarmowych, ale również wpływa na układ immunologiczny oraz ośrodkowy układ nerwowy (OUN), dzięki tzw. osi mózg-jelita-mikrobiota. Ta oś wskazuje, że nasza mikrobiota jelitowa może regulować stężenie cytokin prozapalnych i przeciwzapalnych czy produkcję neurohormonów.

Daje nam to początek do rozważań nad tym jak nasze bakterie jelitowe mogą decydować o naszym zdrowiu psychicznym czy zachowaniach.

W przypadku depresji czy innych chorób, w organizmie występuje stres, który spowodowany jest stanem zapalnym i zwiększeniem stężenia cytokin prozapalnych. Stres to zwiększone stężenie kortyzolu we krwi, a psychobiotyki mają łagodzić objawy tego stresu.


Do głównych szczepów działających regulująco na stan psychiczny należą: Lactobacillus helveticus Rosell® 52 oraz Bifidobacterium longum Rosell® 175. Uczestniczą one w produkcji neuroprzekaźnika GABA oraz serotoniny, dlatego regularne spożywanie żywności bogatej w te korzystne bakterie lub skorzystanie z suplementów diety, może przyczynić się do poprawy zdolności radzenia sobie ze stresem i utrzymania spokoju w trudnych sytuacjach.

Choć badania nad rolą psychobiotyków w zdrowiu psychicznym są nadal w fazie rozwoju, istnieje coraz więcej dowodów na to, że mikrobiom jelitowy ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie emocjonalne. Dla wielu aktywnych kobiet, wprowadzenie psychobiotyków do codziennej rutyny zdrowego stylu życia, może okazać się korzystnym krokiem w kierunku osiągnięcia i utrzymania równowagi psychicznej. Warto jednak pamiętać, że przed wprowadzeniem zmian w diecie lub suplementacji, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. żywienia.

Komentarze

Popularne posty