Erytrytol- zamiennik cukru na miarę naszych czasów.

Kto sobie nie wyobraża kawki czy herbaty bez cukru? Znam to, a raczej znałam. Zamienników cukru znajdziemy od groma na półkach sklepowych, każdy z nich ma swoich zwolenników i przeciwników. Dzisiaj zgłębimy wiedzę na temat erytrytolu.


Erytrytol należy do polioli, czyli alkoholi cukrowych, które charakteryzują się dość dobrą stabilnością chemiczną i stałą słodkością w środowisku wodnym, dlatego tak często używane są w żywności.


Zaznaczyć trzeba, że erytrytol występuję naturalnie w niektórych grzybach, owocach (takie jak: gruszki, arbuz, winogrona), produktach fermentowanych, jak wino czy sos sojowy.


W jakich produktach spożywczych znajdziemy erytrytol? Są to głównie produkty, w których chcemy obniżyć kaloryczność, ale zachować słodki smak, np. wyrobach piekarniczych, cukierkach, czekoladzie, napojach.


Wartość energetyczna erytrytolu to zaledwie 0,2 kcal na 1g, a swoją słodyczą (0,6-0,8) jest tylko nieznacznie mniejszy od cukru (sacharozy, która przyjmuje wartość 1). Wspaniałą właściwością tego zamiennika jest również to, że nie wpływa na stężenie glukozy we krwi, jego indeks glikemiczny to 0, dlatego sprawdza się idealnie w diecie dla osób chorych na cukrzycę.


Jakie mamy plusy zamiany cukru na erytrytol:

  • zmniejszona kaloryczność diety, która pomoże w redukcji masy ciała

  • nie wpływa na gospodarkę glukozy i insuliny więc może być stosowana przez diabetyków

  • zbadano wpływ erytrytolu na poziom cholecystokininy (CCK), która powiązana jest z hormonami kontroli apatytu, gdzie wykazano, że jako nieliczny prowadził do znacznego wzrostu CCK, co może skutkować lepszą kontrolą apetytu i mniejszym ryzykiem wystąpienia zaburzeń żołądkowo-jelitowych.


Erytrytol posiada wiele zalet, wypróbuj i zobacz czy taki zamiennik ci odpowieda. 


Komentarze

Popularne posty