Dieta na trądzik, czyli jak jeść, żeby poprawić kondycję skóry.

Pojawiające się niedoskonałości na twarzy są tematem dla mnie bliskim, od kilku miesięcy walczyłam z moją Panią Dermatolog o zmniejszenie zapalnych zmian trądzikowych, niestety raz z lepszym, raz z gorszym skutkiem. 

Po wypróbowaniu masy leków, maści, kremów i preparatów, straceniu worka pieniędzy, doszłam do wniosku, że może walka nie powinna odbywać się tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz. Dlatego zabrałam się z przeglądanie aktualnych artykułów naukowych mówiących o diecie na trądzik. I w taki sposób małą zmianą, pozbyłam się trądziku.



Do czynników wywołujących trądzik zaliczamy zwiększenie wydzielania sebum, zmiany hormonalne, zwiększoną ilość bakterii Propionibacterium acnes, stan zapalny skóry, a nawet czynniki genetyczne. Jak widzicie jest tego dużo, a dochodzą jeszcze czynniki środowiskowe, psychologiczne, immunologiczne, a nawet nieprawidłowa pielęgnacja skóry. Daje to nam pogląd, że jest masa rzeczy, które mogą wpływać na zmiany trądzikowe, a dieta może być kolejną ważną cegiełką w zmniejszeniu podrażnień.


Skupiając się już na samej diecie dla osób z trądzikiem, w badaniach naukowych na pierwszym miejscu zwraca się uwagę na wpływ insuliny i insulinopodobnego czynnik wzrostu IGF-1, czyli na korelację powstania trądziku, a indeksem glikemicznym (IG) produktów spożywczych. Zauważono, że tzw. „dieta zachodnia” gdzie produkty cechują się, wysoką zawartością cukrów prostych, a małą ilością błonnika, zwiększają zapalne stany trądzikowe.


Kolejną ważna grupą spożywczą jest mleko i produkty mleczne. Produkty te zawierają białka, takie jak kazeinę oraz białka serwatkowe, które zwiększają trądzik. Dla ciekawostki zauważono, że mleko odtłuszczone ma większe działanie prozapalne, niż mleko pełnotłuste. Produkty nabiałowe są również produktami o wysoki IG, a dodatkowo zawierają androgeny, dlatego takie połączenie wszystkich składników, dość mocno wypływa na skórę. W moim przypadku odstawienie nabiału i zamiana całość grupy na produkty roślinne zdziałała cuda.


Nie zapominajmy o ważnych kwasach tłuszczowych, omega- 3 i omega-6. Prawidłowy stosunek tych kwasów (1:4-5) stanowi podstawę do zmniejszenia stanu zapalnego. Dieta zachodnia jest jednak bogatsza w kwasy omego-6, dlatego rekomendowane jest zwiększenie spożycia ryb lub wdrożenie suplementacji omega-3.


Przechodząc do podsumowania diety na trądzik, należy pamiętać, że każdy organizm jest inny, to że mi pomogło odstawienie nabiału, nie zawsze sprawdzi się u innych. Dieta dla osób z trądzikiem musi być bardzo indywidualna, a eliminacja wybranych produktów musi być stopniowa, nie możemy wyrzucić z diety wszystkiego, bo nie dowiemy się co nam szkodzi.


Produkty które swobodnie możesz jeść:

  • warzywa i owoce

  • ryby morskie

  • tran

  • oleje, oliwa z oliwek

  • jajka

  • orzechy, pestki dyni, słonecznik, sezam

  • nasiona roślin strączkowych

  • pełnoziarniste produkty zbożowe

  • napoje i jogurty roślinne, niektórzy mogą tolerować produkty nabiałowe fermentowane np. kefir


Produkty na które musisz zwrócić uwagę:

  • mleko i produkty nabiałowe

  • suplementy z białkiem serwatkowym

  • słodycze i czekolada (zauważono, że sama czekolada nie musi powodować zmian trądzikowych, ale już jej połączenie z nabiałem w słodyczach może)

  • produkty zawierające dużo cukrów prostych

  • fast foody i produkty wysokoprzetworzone

  • alkohol


Zalecana dieta na zmiany trądzikowe to dieta o niskim indeksie glikemicznym, a szczególnie dieta śródziemnomorska zasługuje na wspomnienie. Kwestia suplementacji jest również indywidualna, a ewentualne suplementy to: wapń, kwasy omega-3, witamina D.





„Znaczenie diety w terapii trądziku pospolitego” Sz. Osowski, Kosmetologia Estetyczna, 6, 2009, vol. B, str. 755-760.

„Mleko, białka mleka a trądzik” L. Piejko, Pol J Cosmetol, 2018, 21 (1), str. 45-48

„Wpływ diety oraz fitoterapii w leczeniu trądziku pospolitego” A. Koźmierska, I. Bolesławska, J. Przyszławski, Farmacja Polska,2020, tom 76, nr 7, str. 373-380.

Komentarze

Popularne posty