Co z tym alkoholem po zdiagnozowaniu choroby refluksowej przełyku?


          Wiele osób zastanawia się jak powinien wyglądać prawidłowy jadłospis osoby mającej chorobę refluksową przełyku, czy może spożywać wszystkie produkty i napoje, co powinien eliminować. Odpowiedź nie jest prosta, jadłospis jest kwestią indywidualną a wybór produktów jest uzależniony od występowania objawów. 
          Zacznijmy od definicji choroby refluksowej przełyku (GERD), którą można określić jako zespół objawów klinicznych oraz zmian morfologicznych występujących w następstwie patologicznego refluksu żołądkowo-przełykowego. Natomiast sam refluks żołądkowo-przełykowy to zarzucanie zawartości żołądka (czasami również dwunastnicy) do przełyku w wyniku nieprawidłowego działania bariery antyrefluksowej do której głównie należy prawidłowe napięcie dolnego zwieracza przełyku (LES). 
          Dieta stosowana w trakcie choroby ogranicza spożywanie niektórych produktów, w tym głównie produktów tłustych, smażonych, czekolady, niektórych warzyw i owoców oraz napojów gazowanych. Dość duży problem stanowi spożycie napojów alkoholowych. Według dostępnych badań naukowych poświęconych tej tematyce można prawie jednoznacznie stwierdzić, że alkohol powoduje pogorszenie objawów GERD a jego spożycie należy ograniczyć.
Wśród napojów alkoholowych wyróżniamy produkty które mogą w większym lub mniejszym stopniu pogorszyć samopoczucie chorego. Najczęściej pacjenci skarżą się na szkodliwe działanie piwa. Ma on niską zawartość alkoholu, wysycony jest dwutlenkiem węgla a dodatkowo spożywany jest zazwyczaj w większej objętości. Przez swoje właściwości doprowadza do zwiększenia ciśnienia wewnątrz żołądka oraz nadprodukcję kwasu solnego co skutkuję pojawieniem się objawów GERD. Kolejnym napojem alkoholowym jest wino. Zauważono, że spożycie białego wina powoduje większą produkcje kwasu solnego niż spożycie czerwonego wina, co może sugerować, że wybierając wino do kolacji powinno być one z czerwonych szczepów winogron. Analizując kilka badań naukowych zauważono, że spożycie napojów alkoholowych typu whisky, burbon czy wódka nie powodują tak dużego nasilenia objawów GERD jak wcześniej opisane alkohole. Może to być związane z procesem produkcji tych alkoholi (destylacja) oraz z wysokiej zawartości alkoholu. 
Należy zaznaczyć, że każdy napój alkoholowy wypity wraz z sokiem pomarańczowym, grejpfrutowym lub napojem gazowanym typu coca-cola może doprowadzić do pogorszenia objawów choroby refluksowej. Wiążę się to z zwiększeniem wydzielania kwasu solnego w żołądku, soki mają większą zawartość błonnika pokarmowego opóźniającego opróżnianie żołądkowe a dodatkowo napoje gazowane zawierają CO2 zwiększający ciśnienie wewnątrz żołądkowe.
          Podsumowując, po zdiagnozowaniu choroby refluksowej przełyku należy unikać spożycia alkoholu gdyż nie tylko pogorszy objawy GERD, ale może dodatkowo spowodować wystąpienie innych chorób przewodu pokarmowego jak marskość wątroby czy przewlekłe zapalenie trzustki.

Komentarze

Popularne posty